میکرو بیولوژی
2020-01-31

بحث هورمون و بیماری های مرتبط با آن از صدها سال قبل در مطالعات پزشکی به آن پرداخته شده. شواهدی که از تاریخ بدست آمده نشان می دهد که همزمان با پیشرفت علم بشر اطلاعاتی را راجع به هورمون ها کسب کرده. هورمون ها از اجزای شگفت انگیزی هستند که به مقدار خیلی کم از اندام های خاصی از اندام های بدن ترشح می شود و با همین مقدار کم تاثیرات بسیار زیادی در بدن دارند.

هورمون ماده ای است که از یک ارگان و قسمتی از بدن ترشح شده و در جریان خون سیر می کند و در نهایت به ارگان مورد هدف که باید فعالیت خود را در آن رقم بزند، وارد می شود فعل و انفعالاتی را در آن ایجاد می کند و زمان کار که سپری شود فعالیت آن کم می شود و پس از آن پالس سیگنال یا پیام هایی را به ارگان اصلی صادر می کند برای اینکه ترشح هورمون تعدیل و متوقف شود.

 

 

انواع هورمون ها

به طور کلی هورمون ها به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند که شامل:

  • هورمون های پپتیدی: مانند انسولین ، LH ، FSH
  • هورمون های استروئیدی: هورمون های جنسی مانند استروژن و تستسترون
  • هورمون های آمینی: هورمون هایی مانند آدرنالین، دوپامین و آدرنالین

غده هیپوفیز

غده هیپوفیز نقش فرمان دهی غدد درون ریز بدن را دارد به این معنا که بقیه غدد درون ریز بدن تحت غده هیپوفیز فعالیت می کنند. در حقیقت هماهنگی که در سیستم غدد درون ریز بدن وجود دارد کاملا هماهنگ باهم عمل می کنند. غده هیپوفیز که در کف جمجمه واقع است ماده ای را ترشح می کند به نام هورمون. هورمون یعنی یک موادی که از یک بخشی از بدن ترشح می شود وارد جریان خون شده و وارد قسمت های مختلف بدن می شود و اثر خود را می گذارد و آنها را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

برای عملکرد صحیح غده تیروئید، غدد جنسی، غده فوق کلیه یا غدد دیگر لازم است تحت نظر یک فرمانده واحد قرار گیرند که این فرمانده واحد غده هیپوفیز می باشد. به عبارت دیگر هورمون های ترشح شده از این غده در تمام فعالیت های بدن اثر دارند. غده هیپوفیز مانند یک ترموستات عمل می کند و غده ای که بیش از اندازه هورمون ترشح کند آن را متوقف می کند و بالعکس اگر فعالیت غده ای کم شود آن را وادار به ترشح بیشتر هورمون می کند.

معمولا هورمون ها تحت تنظیم کنترل بسیار دقیقی می باشد. مقادیر بسیار جزئی هورمون افزایش و یا کاهش آن باعث بروز مشکلات و بیماری هایی می شود که این اختلالات تنها در ارگان هدف در بسیاری از ارگان های دیگر هم مشکلات و موانعی را ایجاد می کند.

همچنین غده هیپوفیز بر غده تیروئید نیز می توانند اثر بگذارد. به طور مثال در کم کاری تیروئید این غده تیروئید است که کمک می کند تا به فعالیت تیروئید بیشتر شود و بالعکس.

بخش هورمون شناسی آزمایشگاه مدیکا

یکی دیگر از بخش های پیشرفته آزمایشگاه پزشکی مدیکا، بخش هورمون شناسی می باشد. در این بخش با استفاده از مجهزترین و پبشرفته ترین دستگاه ها و کیت های دقیق اقدام به انجام انواع تست های هورمون شناسی به صورت گسترده کرده است. در این بخش میزان دقیق هورمون در خون با انجام آزمایش خون سنجیده می شود و انواع اختلالات هورمونی و بیماری ها تشخیص داده می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *